Jakub Pikla

JAKUB PIKLA (*1995) je českým sbormistrem, dirigentem, hudebním režisérem a kulturním činovníkem. Od roku 2022 je vedoucím sbormistrem Kühnova smíšeného sboru.

Po studiích na Gymnáziu Chotěboř absolvoval Konzervatoř Pardubice (dirigování u Jaroslava Brycha) a Akademii múzických umění v Praze (dirigování u Tomáše Koutníka, Hynka Farkače, Leoše Svárovského a Jaroslava Brycha, hudební režii u Jiřího Gemrota a Sylvy Stejskalové). V rámci studií absolvoval také stáž na Kungliga Musik Högskolan ve Stockholmu (dirigování u Glenna Mossopa a Fredrika Malmberga).

Spolupracoval s významnými českými orchestry, např. s PKF Prague Philharmonia, Orchestrem Národního Divadla v Praze, Komorní filharmonií Pardubice či Severočeskou filharmonií Teplice. Během studií byl druhým sbormistrem Pardubického dětského sboru Iuventus Cantans a VUS Pardubice.

Mezi lety 2019—2021 působil jako korepetitor Baletu Národního divadla v Praze. Od roku 2016 také stojí v čele Smíšeného pěveckého sboru Doubravanu Chotěboř.

V současnosti pedagogicky působí na ZUŠ Pardubice-Polabiny. Ve volném čase se věnuje památkové péči o varhany, komponování, aranžování a také organizaci kulturního života.